Imprezy studenckie dawniej

Imprezy studenckie dawniej

Podczas gdy dzisiaj współcześni studenci, corocznie, w całym naszym kraju, bawią się na regularnie odbywających się przedsięwzięciach kulturalno-rozrywkowych jakimi są juwenalia, dawniej imprezą w tym stylu była tak zwana żakinada.
Pierwsze tego rodzaju masowe zgromadzenie uczniów szkół wyższych odbyło się w roku 1888 i później przekształciło się w dzisiaj doskonale znane i długo wyczekiwane przez młodzież juwenalia. Ogólnie rzecz biorąc, żakinada ma swoje właściwe, pełne określenie jako żakinada bolońska i stanowiła ona wielką ceremonialną uroczystość młodych ludzi, którzy świętowali nie tyle swoje święto, co w głównej mierze święto swojej uczelni, a mianowicie żakinada bolońska, jak wskazuje na to już samo jej nazewnictwo była uroczystością organizowaną na rzecz osiemnastej rocznicy utworzenia Uniwersytetu Bolońskiego. Pierwsze obchody w tym wydaniu miały miejsce dokładnie dwunastego czerwca 1888 roku. W tym czasie inicjatorem akcji był Giosue Carducci, który z czasem zyskał sławę jako Noblista. W zasadzie był on przede wszystkim mocno doceniany w kategorii znamiennych światowych poetów.

Musimy wspomnieć, że to on także wykładał na uniwersytecie bolońskim, zajmując się fakultetem zwanym historia literatury włoskiej. Impreza tu opisywana z kolei zyskała oficjalną nazwę Congresso Nazionale ed Internazionale degli Student Universitari czyli Krajowy i Międzynarodowy Zjazd Studentów Uniwersyteckich. Podobnie jak na współczesnych typowo studenckich przedsięwzięciach jakimi sa juwenalia, zdecydowano się na zorganizowanie pochodów, barwnych orszaków, w jakich uczestniczyła nie tylko ucząca się na bolońskim uniwersytecie młodzież, ale również i kadra profesorska. Do tego także zabawy uliczne, kolorowe stroje, występy ówczesnych komediantów, muzyczne eventy, maskarady czy bachanalia. Wszystko to miało na celu podkreślić nie tylko uroczysty, ale tez rozrywkowo-kulturalny charakter opisywanego przedsięwzięcia.
Wpis zawdzięczamy: księgowość poznań