Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej

Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej

Czy kiedykolwiek nazewnictwo przeglądu muzycznego z tytułu niniejszego artykułu obiło Ci się o uszy? Jeżeli nie, to czas najwyższy, żebyś poczytał coś na temat tego nietuzinkowego przedsięwzięcia z długą tradycją i wielodekadową historią. Jest towyposażenie sklepów spożywczych jeden z najbardziej charakterystycznych festiwali turystycznej piosenki. Kiedy i jak się zrodził? Czy przetrwał po dziś dzień i do jakiego środowiska jest on kierowany w szczególności? Dowiesz się o tym z poniższych fragmentów.
Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej stanowi festiwal muzyczny, który pierwszy raz wystartował w roku 1968. To właśnie wtedy był organizowany na terenie bazy Zrzeszenia Studentów Polskich znajdującej się na terenie Szklarskiej Poręby. Mowa tu o tak zwanej placówce Pod Ponurą Małpą, gdzie regularnie gromadzili się studenci, zwłaszcza z wyższych szkół mieszczących się na terenie Wrocławia. To tam wyśpiewywano pierwsze polskie piosenki turystyczne, które wraz z biegiem czasu zaczynały stawać się prawdziwymi hitami muzycznymi. Dodajmy też, że wszystko to za sprawą między innymi Jerzego Szymbora czy tez Tadeusza Gos, którzy stali się ojcami piosenki turystycznej w naszym kraju. Śmiało można ich także uznać w związku z tym za inicjatorów opisywanego tu wydarzenia kulturalno-rozrywkowego.
W roku 1969, a w zasadzie począwszy od tego roku, impreza regularnie realizowana była w czwartek, zanim zaczęła się pierwsza niedziela miesiąca sierpnia.

Impreza była kilkudniowa i zazwyczaj jej ostatnim dniem była właśnie niedziela. Giełda Piosenki Studenckiej Turystycznej miała nie tylko przegląd muzyczny, ale również był to prawdziwy raj dla miłośników kultury i sztuki w ogólnym tego słowa pojęciu. Generalnie rzecz biorąc, najczęściej w festiwalu brało udział około stu pięćdziesięciu uczestników, przy czym byli to tylko wykonawcy. Z czasem do wykonawców – artystów dołączyła również grupa widowni.
Wpis zawdzięczamy: http://www.znizkinaocac.pl